Tu można znaleźć informacje o tym, jak przygotować się do badania USG, RTG i TK.
wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa woda z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.
Do USG jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować:
Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów małej miednicy jest wypełnienie pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste "okno ultrasonograficzne" umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.
Sposób przygotowania do badania:
jest badaniem ultrasonograficznym pozwalającym ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i sercu. Można ocenić zmiany prędkości przepływu krwi w miejscu przeszkody wewnątrznaczyniowej czy przewężenia całego naczynia, przedstawić unaczynienie patologicznego guza oraz obliczyć ilościowe parametry przepływu krwi.
Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza. Nie potrzeba specjalnego przygotowania pacjenta
Przygotowanie do badania:
Należy przyjmować wyłącznie klarowne płyny ( niegazowana woda mineralna, herbata, czarna kawa, nieprzecierowe soki owocowe) i około godziny 14.00 przyjąć zawartość preparatu X-PREP (kupujemy w aptece na receptę, następnie przez 1-2 godziny należy wypić 4-5 litrów wody niegazowanej. Ilość wody jest bardzo ważna ze względu na ryzyko odwodnienia). Zamiast X-PREP można zastosować preparat Fortrans - dostępny na receptę (zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody niegazowanej, następnie w ciągu 3-4 godzin należy wypić cały przygotowany roztwór).
W dniu badania nie należy nic jeść przed badaniem.
Przez jakiś czas po badaniu stolce będą białe i będą twardsze niż normalnie. Aby uniknąć zaparć należy pić duże ilości płynów oraz jeść owoce aby oczyścić jelito za środka cieniującego.
Jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. USG ma wiele zalet: jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii można je wielokrotnie powtarzać.
Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 - 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii.
Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było - np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.
Sposób przygotowania do badania:
Bezpośrednio przed próbą wysiłkową badany nie powinien palić papierosów, spożywać posiłku, pić mocnej kawy czy herbaty. Dotychczas przyjmowane leki należy przyjąć lub odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie
Wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Sposób przygotowania się do badania:
Sposób przygotowania do badania:
Na badanie należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W przypadku badania jamy brzusznej ważne jest przygotowanie pacjenta poprzez odpowiednie wypełnienie przewodu pokarmowego specjalnym środkiem kontrastowym. W tym celu przed rozpoczęciem badania pacjent musi wypić wodny roztwór środka kontrastowego. Aby wyeliminować powstanie zaburzeń obrazu spowodowanych ruchami jelit, w niektórych przypadkach wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących perystaltykę jelit. Unika się wykonywania badania u osób z klaustrofobią.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:
Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi.