REJESTRACJA
(+48) 58 524 15 00
POMOC DORAŹNA
(+48) 58 524 15 89
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H LECZENIE OTYŁOŚCI PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY PAKIETY ZDROWOTNE POMOC DORAŹNA

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu Bulkamidem

1. Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niezamierzone oddawanie moczu podczas aktywności lub wysiłku, takiego jak kaszel, śmiech lub ćwiczenia. Jest ono spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstym schorzeniem, dotykającym 1 na 3 kobiety. Stan ten może mieć znaczący wpływ na życie codzienne, wpływając na zwykłe czynności, relacje międzyludzkie i samopoczucie emocjonalne.

Może wystąpić na każdym etapie życia, a zmiany w miednicy spowodowane porodem, operacje w obrębie miednicy i starzenie zwiększają ryzyko nietrzymania moczu.


Niezależnie od regionu świata problem dotyczy aż 10 do 15 % osób. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet. Aż 30% wszystkich kobiet niezależnie od wieku zgłasza nietrzymanie moczu. Oznacza to że w Polsce cierpi około 5 milionów kobiet. To więcej niż chorujących na nadciśnienie, cukrzycę czy zaburzenia depresyjne.

Częstość występowania nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem pacjentek. Kobiety poniżej 30 roku życia tylko w około 5% zgłaszają objawy nietrzymania moczu. Ten próg u mężczyzn przekroczony zostaje dopiero po 50 roku życia. Po siedemdziesiątce jest już ich 50% zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Czynniki ryzyka u kobiet to ciąża i poród drogami natury- to ryzyko dotyczy głównie młodych kobiet. Przebycie menopauzy nie zwiększa jednak znacząco tego ryzyka, tak samo jak usunięcie macicy. Ważnym czynnikiem są także choroby współistniejące jak cukrzyca i nadwaga. Przeciwnie palenie tytoniu, „niezdrowa” dieta czy wysiłek fizyczny nie mają wpływu na nietrzymanie moczu.

Przebycie porodu drogami natury zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Stwierdzono nawet że im większa liczba odbytych porodów tym większe ryzyko. Cięcie cesarskie wcale nie jest panaceum na tą przypadłość. Owszem, znacznie mniej jest przypadków obniżenia narządu płciowego, mniej jest pacjentek po cięciu cesarskim z nietrzymaniem moczu ale to nie złoty środek.

Wraz z wiekiem i malejącą ilością kolagenu nasilają się objawy nietrzymania moczu. Nie stwierdzono jednak zależności rodzinnej w tym względzie. To znaczy że jeśli matka miała, to córka nie musi mieć nietrzymania moczu. Co ciekawe obserwacja bliźniąt jednojajowych prowadzących odmienny tryb życia potwierdza że najważniejszy jest wpływ czynników zewnętrznych.

<a href="https://youtu.be/gz2GM4G_JNk ">

2. Czym są substancje wypełniające?

Wypełnienie cewki moczowej to wstrzyknięcie środka wypełniającego, takiego jak Bulkamid, w ścianę cewki moczowej w celu zwiększenia objętości („wypełnienia”) tkanki. Jest mniej inwazyjne niż operacja. Substancja wypełniająca wspomaga mechanizm zamykania cewki moczowej i zapewnia lepszą kontrolę trzymania moczu podczas kaszlu, śmiechu, ćwiczeń lub zmiany pozycji. Wypełnienie cewki moczowej nie zamyka cewki całkowicie; nadal może się ona normalnie otwierać, aby umożliwić oddawanie moczu.


3. Co to jest Bulkamid?

Bulkamid jest środkiem wypełniającym tkanki cewki moczowej, składającym się w 97,5% z wody i w 2,5% z poliakrylamidu. Bulkamid jest wstrzykiwany w tkanki miękkie cewki moczowej. Bulkamid osiąga efekt wypełnienia dzięki objętości wstrzykniętego żelu.


4. Bulkamid broszura dla pacjentek

5. Kiedy nie należy używać produktu Bulkamid?

System wypełniania cewki moczowej Bulkamid nie może być stosowany u pacjentów z ostrą infekcją dróg moczowych.

6. Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem produktu Bulkamid

Większość kobiet leczonych produktem Bulkamid zgłasza całkowite ustąpienie lub zmniejszenie nasilenia objawów, a wiele z nich zauważa poprawę, gdy tylko opuszczają gabinet lekarski, szpital lub klinikę. Chociaż całkowity brak wycieku moczu jest najbardziej pożądanym rezultatem leczenia,  wiele kobiet za skuteczne leczenie uważa znaczące zmniejszenie ilości i częstotliwości wycieku moczu spowodowanego wysiłkowym nietrzymaniem moczu, w rezultacie czego mogą powrócić do większości codziennych zajęć.
Jeśli złagodzenie objawów nie jest wystarczające po podaniu produktu Bulkamid, można wykonać dodatkowe wstrzyknięcie (wstrzyknięcie uzupełniające) w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu. Zaleca się odczekać co najmniej 4 tygodnie po pierwszym zabiegu przed wykonaniem kolejnego wstrzyknięcia. Jeśli po pierwszym zabiegu nadal występuje wyciek moczu, porozmawiaj z lekarzem o dodatkowym leczeniu.
Zaletą leczenia produktem Bulkamid jest to, że prawdopodobnie uwolnisz się od niepożądanego wycieku moczu lub przynajmniej będziesz doświadczać epizodów wycieku moczu znacznie rzadziej. Pacjentki biorące udział w badaniach klinicznych produktu Bulkamid zapytano jak odczuwają skuteczność leczenia 12 miesięcy po pierwszym wstrzyknięciu. Ponad trzy czwarte kobiet zgłosiło, że nietrzymanie moczu zostało wyleczone lub złagodzone, a u około dwóch trzecich ustąpiło  całkowicie. Badania kliniczne produktu Bulkamid wykazały również, że efekt prawdopodobnie będzie się utrzymywał przez wiele lat. Dostępne są dane, które pokazują, że większość kobiet leczonych ponad 7 lat temu nadal zgłasza korzyści z leczenia.

7. Jakie zagrożenia wiążą się z zastosowaniem produktu Bulkamid?

W ciągu ostatnich 15 lat Bulkamid zastosowano u ponad 70 000 kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w 25 krajach. W tym czasie odnotowano niewielką liczbę powikłań lub incydentów medycznych i nie zgłoszono żadnych powikłań długoterminowych. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Mogą to być: przejściowy ból podczas zabiegu i wkrótce po nim (może on zostać ograniczony poprzez zastosowanie znieczulenia lub leków przeciwbólowych), niewielka ilość krwi w moczu, opóźniona mikcja, bolesna mikcja i/lub infekcja dróg moczowych. Powikłania te są zwykle przejściowe i ustępują w ciągu kilku dni. W bardzo rzadkich przypadkach pacjentki mogą odczuwać trudności w normalnym oddawaniu moczu i mogą wymagać czasowego użycia jednorazowego cewnika w celu opróżnienia pęcherza. Stan ten zwykle ustępuje w ciągu 24 godzin. Podobnie jak w przypadku każdego leczenia, istnieje możliwość, że wstrzyknięcie produktu Bulkamid nie przyniesie żadnych korzyści. Ponadto, jeśli występuje u Ciebie nietrzymanie moczu o innym charakterze, takie jak naglące nietrzymanie moczu lub jeśli nasilenie nietrzymania moczu się zwiększy, Bulkamid może nie być skutecznym zabiegiem dla Ciebie.

8. Czego mogę się spodziewać w dniu zabiegu?

Zabieg z użyciem produktu Bulkamid jest małoinwazyjny, nie wymaga żadnych cięć ani nacięć, a jego wykonanie zajmuje zwykle około 10 minut. Zabieg odbywa się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych lub oddziale chirurgii jednego dnia i zwykle możesz wrócić do domu tego samego dnia. Przed zabiegiem lekarz omówi z Tobą, czy należy zastosować znieczulenie miejscowe czy ogólne, aby zmniejszyć dyskomfort związany z zabiegiem. Większość pacjentek zostaje poddana zabiegowi z użyciem produktu Bulkamid w znieczuleniu miejscowym i czuje jedynie lekkie ukłucie gdy igła wchodzi w ścianę cewki moczowej. Podczas zabiegu do cewki moczowej zostanie wprowadzony uretroskop,  umożliwiający przeprowadzenie zabiegu pod stałą kontrolą wzrokową. Trzy lub cztery porcje produktu Bulkamid (1,5–2 ml całkowitej objętości, co odpowiada nieco mniej niż połowie łyżeczki) zostaną umieszczone w tkance cewki moczowej w celu zwężenia światła cewki moczowej i umożliwienia jej zamknięcia podczas aktywności lub wysiłku, zapobiegając w ten sposób wyciekowi moczu. Uretroskop usuwa się po zakończeniu wstrzyknięcia i leczenie jest zakończone.

9. Czego mogę się spodziewać po zabiegu?

Po zabiegu i przed opuszczeniem kliniki zostanie sprawdzona zdolność opróżniania pęcherza. Jeśli nie będziesz mogła oddać moczu, na krótki okres (zwykle mniej niż 24 godziny) konieczne może być założenie cewnika, umożliwiającego opróżnienie pęcherza. To rzadkie powikłanie. Po powrocie do domu większość pacjentek wraca do normalnych zajęć w ciągu 24 godzin, w zależności od zaleceń lekarza. 

Więcej informacji na temat produktu Bulkamid można znaleźć na stronie www.bulkamid.com

10. Video: Lek. med. Inga Kowalik o leczeniu wysiłkowego nietrzymaniu moczu.

Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie