Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

Chcieć to móc
Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba ludzi otyłych zwiększyła się trzykrotnie w ciągu ostatnich 45 lat. Blisko dwa miliardy osób dorosłych ma problemy z nadwagą, z czego aż 650 milionów musi zmagać się otyłością. Za 20- 30 lat osób otyłych ma być ponad 40 procent.

Globalne statystyki porażają. Liczba dzieci poniżej 5 roku życia z otyłością lub nadwagą to mniej więcej  populacja całej Polski, a w przypadku młodych ludzi pomiędzy 5 a 18 rokiem życia problem ten dotyczy blisko 350 milionów, to jest niemalże 20% globalnej populacji. W Polsce sytuacja nie jest lepsza: według badań, w zależności od grupy wiekowej, niemożność utrzymania prawidłowej masy ciała dotyka od 40 do 65 % naszych rodaków. Otyłość to nie tylko towarzyszące jej choroby, ale i zwiększone ryzyko śmierci. Szacuje się, że około 3 milionów zgonów rocznie spowodowanych jest tą chorobą.

W proces leczenia otyłości zaangażowanych jest co najmniej 4 specjalistów: dietetyk, psycholog, gastroenterolog i chirurg. Celem leczenia jest zawsze zmiana nawyków żywieniowych, na przykład poprzez wprowadzenie diety, zwiększenie aktywności fizycznej czy też zabieg chirurgiczny. Jedną ze skuteczniejszych metod w walce z otyłością jest balon żołądkowy, który za pomocą endoskopu umieszczany jest w żołądku pacjenta. O szczegóły tej terapii zapytaliśmy doktora Andrzeja Drążka, gastroenterologa
i proktologa ze Szpitala Swissmed.

Czym jest balon żołądkowy?
Zanim odpowiem na to pytanie, muszę zwrócić uwagę na niezwykle ważną kwestię: otyłość jest chorobą
i to chorobą przewlekłą. Nieleczona może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, począwszy od układu kostno-stawowego, poprzez układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, na nowotworach skończywszy. Pamiętając o tym mamy większe szanse na utrzymanie prawidłowej wagi ciała i dzięki temu zmniejszenie ryzyka rozwoju tych chorób. 

Jak to osiągnąć?
Prawidłowa dieta i ruch. Jeśli jednak potrzebna jest już pomoc specjalistyczna, należy zgłosić się do lekarza, który poprzez dodatkowe badania laboratoryjne, obrazowe, endoskopowe i inne potwierdzi, że nasza nadwaga lub otyłość jest efektem spożywania zbyt dużej ilości pokarmu. W tych wypadkach zawsze zaczynamy od zgłoszenia się do dietetyka, a samodzielnie wprowadzamy regularny ruch, jako niezbędny element w spalaniu niepotrzebnych kalorii. Jeśli to nie wystarcza, konieczna jest wizyta u psychologa, który pomoże nam wzmocnić naszą motywację do osiągnięcia celu. Dopiero w następnej kolejności wykorzystujemy metody endoskopowe  czyli balon gastryczny, a na samym końcu po metody operacyjne. 

Wracając do pytania: balon żołądkowy to nic innego jak ciało obce założone do żołądka, wypełnione płynem, którego objętość dobierana jest w trakcie zakładania balonu i waha się od 400- 750 ml.

Czy to prawda, że jest to metoda bezbolesna i bezproblemowa?
Brzmi to jak chwytliwe hasło reklamowe, prawda? Niestety niezgodne z prawdą. Pacjent musi być gotowy na wiele wyrzeczeń wynikających z założenia balonu, a przede wszystkim na zaakceptowanie złego samopoczucia występującego przez około 1-2 tygodnie od założenia balonu. Niechciane objawy to nic innego jak walka naszego organizmu z ciałem obcym; stąd występujące bóle brzucha, nudności, wymioty oraz niekiedy biegunka. To cena, którą musimy zaakceptować, gdy decydujemy się na założenie balonu żołądkowego.

Czy warto aż tak się poświęcać?
Myślę, że tak, gdyż płyną z tego ważne korzyści: przede wszystkim utrata wagi. Żołądek jest wypełniony balonem, a zatem zmniejsza się nam łaknienie poprzez redukcję objętości żołądka. Jeżeli się przejemy, to z pewnością wystąpią wymioty i bóle brzucha.

Balon zatem to strażnik broniący nas przed popełnianiem błędów dietetycznych. Ale jego główną rolą jest zmiana stylu życia, stąd nieodzowna jest współpraca pacjenta z dietetykiem oraz aktywność fizyczna. Balon żołądkowy jest zakładany na okres 6 miesięcy, dostajemy więc pół roku, aby nauczyć się żyć „po nowemu”. Musimy o tym pamiętać, bo gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy również do starej wagi.

Jak wygląda sam zabieg?
Na czas wykonania zabiegu pacjent przyjmowany jest na oddział szpitalny, gdzie przez dobę przyzwyczaja się do nowych warunków. W tym czasie przygotowywana jest dla pacjenta dieta wspomagająca odchudzanie.

Sam zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu prowadzonym przez zespół anestezjologiczny,
w pracowni endoskopowej na bloku operacyjnym. Polega na wprowadzeniu do żołądka pod kontrolą endoskopu balonu silikonowego, który następnie zostaje wypełniony solą fizjologiczną. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut, a dla pacjenta jest bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest w pełnym znieczuleniu. Kiedy zakładamy balon żołądkowy?
U osób z nadwagą i I stopniem otyłości w klasyfikacji BMI, które chcą uzyskać prawidłową wagę ciała, oraz u osób w II i III stopniu otyłości, które są zakwalifikowane do leczenia operacyjnego. W tych przypadkach balon jest niezbędnym przygotowaniem przed zabiegiem chirurgicznym.

Czy są jakieś medyczne przeciwwskazania?
Tak, między innymi choroby wrzodowe żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przełyku, żylaki przewodu pokarmowego czy choroba Crohna. Zabiegowi nie powinny również poddawać się osoby ze zdiagnozowaną poważną chorobą wątroby, nerek lub płuc, dużą przepukliną rozworu przełykowego czy pacjenci z uzależnieniami. Warto pamiętać, że każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, więc
i ewentualne przeciwwskazania określane są u każdego pacjenta na podstawie wywiadu lekarskiego i badań wstępnych.

Podsumowując, otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, gdyż konsekwencje braku leczenia mogą być katastrofalne. Nie zostawajmy z problemem sami – potrzebna jest pomoc specjalisty, więc zgłośmy się do lekarza, który zleci badania i określi odpowiedni przebieg leczenia. Lecząc otyłość w Swissmedzie od wielu lat, zauważamy, że im większa motywacja pacjenta do osiągnięcia sukcesu, tym lepszy wynik odchudzania przy użyciu balonu żołądkowego. Tak więc sprawdza się stare polskie powiedzenie, że chcieć, to móc.


Formularz kontaktowy

Ładowanie