W trakcie zabiegu termolezji odpowiednia gałązka nerwu zostaje uszkodzona co daje długotrwały efekt przeciwbólowy.
Najczęściej ból stawowy kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego oraz stawów biodrowo-krzyżowych.
Celem zabiegu jest blokada gałązki przyśrodkowej grzbietowego nerwu rdzeniowego. Przez wprowadzoną w okolicę stawu igłę zostaje podany środek znieczulający oraz glikokortykosteryd.
W trakcie konsultacji lekarz zdecyduje o celowości blokady okołokręgosłupowej i termolezji.W wyniku działania siły lub długotrwałego przeciążenia może dojść do uszkodzenia pierścienia włóknistego, przerwania więzadła podłużnego tylnego i wysunięcia jądra miażdżystego. Powstaje uwypuklenie, które może dawać silny ból pleców bądź objawy tzw. rwy kulszowej.
Najczęściej dyskopatia powstaje w odcinku lędźwiowym na wysokości L5-S1 i L4-L5.
Większość objawów rwy kulszowej ustępuje samoistnie lub po rehabilitacji w przeciągu 6 tygodni.
Jeśli objawy utrzymują się dłużej lub uniemożliwiają funkcjonowanie istnieje możliwość, w wybranych przypadkach, wykonania blokady korzenia nerwowego.
Celem zabiegu jest zmniejszenie stanu zapalnego w okolicy korzenia nerwowego, który jest uciśnięty przez uwypuklony dysk. Przez wprowadzoną w okolicę otworu korzeniowego igłę zostaje podany środek znieczulający oraz glikokortykosteryd.
Redukcja bólu o przynajmniej 50% powinna utrzymywać się dłużej niż 2 tygodnie. W przypadku nawrotu dolegliwości można zabieg powtarzać lub wykonać termolezję pulsacyjną, której działanie utrzymuje się dłużej.
Jeśli leczenie przeciwbólowe nie daje wystarczających efektów istnieje możliwość leczenia operacyjnego.
Celem zabiegu jest odbarczenie struktur nerwowych oraz usunięcie fragmentu uwypuklonego dysku techniką mikrochirurgiczną lub endoskopową.
W trakcie konsultacji neurochirurg zdecyduje jakie postępowanie jest najkorzystniejsze dla danego pacjenta.