Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

1. Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu rogówki za pomocą promieni lasera pozwalając na jej spłaszczenie lub uwypuklenie a w konsekwencji zmianę siły skupiającej całego układu optycznego oka. Nad precyzją działań lasera czuwa lekarz oraz specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta.

W chwili obecnej zabiegów laserowej korekcji wad wzroku dokonuje się czterema metodami : LASIK, LASEK, SBK-LASIK oraz TransPRK

2. Czy każdy może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Niestety nie każdy. Istnieją przeciwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do zabiegu. Oto niektóre z nich:

  • wiek poniżej 20 roku życia,
  • postępująca wada wzroku w ciągu ostatniego roku,
  • zmiana siatkówkowe w przebiegu różnych schorzeń np cukrzycy
  • ciąża i karmienie piersią
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • przyjmowanie leków hormonalnych

3. Jakie są największe wady wzroku, które można korygować laserem?

Ogólnie przyjmuje się, że górną granicą wielkości wady bezpiecznej do skorygowania laserem jest -10,0 dioptrii dla krótkowzroczności, +6,0 dioptrii dla nadwzroczności i 5,0 dioptrii dla astygmatyzmu. Powyżej tych wartości lepszym rozwiązaniem są soczewki wewnątrzgałkowe, które wszczepia się na stałe do oka, uzyskując tym samym trwałą i stabilną korekcję tak dużych wad.

4. Czy laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym?

Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. Podczas zabiegu wada jest w większości przypadków całkowicie redukowana i nie powraca.

W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ze względu na różne czynniki, takie jak: praca przy komputerze, praca w nocy, urodzenie dziecka czy też samoistnie może pojawić się niewielka wada (w 1-3 proc. przypadków).

5. Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są zabiegami bardzo niskiego ryzyka. Jest to jednak zabieg operacyjny i trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje ryzyko powikłań. Powikłania występują w mniej niż 0,5% przypadków.

6. Czy można wykonać ten zabieg w ramach NFZ?

Niestety zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.

7. Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kropelkowym i jest całkowicie bezbolesny. Ponadto pacjent dostaje doustne środki przeciwbólowe. Po zabiegu metodą SBK LASIK i LASIK bardzo rzadko odczuwany jest ból, który raczej opisywany jest jako dyskomfort lub uczucie ciała obcego pod powieką. W metodzie TransPRK oraz LASEK może pojawić się ból w pierwszych dwóch dobach i w tym czasie podaje się środki przeciwbólowe.

8. Czy podczas zabiegu można zoperować dwoje oczu?

Tak, oczywiście jest to możliwe, jednak ostateczną decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem w czasie badania kwalifikacyjnego.

Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie