FAQ
Najczęściej zadawane pytania
1. Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na modelowaniu rogówki za pomocą promieni lasera pozwalając na jej spłaszczenie lub uwypuklenie a w konsekwencji zmianę siły skupiającej całego układu optycznego oka. Nad precyzją działań lasera czuwa lekarz oraz specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie dla każdego pacjenta.
W chwili obecnej zabiegów laserowej korekcji wad wzroku dokonuje się czterema metodami : LASIK, LASEK, SBK-LASIK oraz TransPRK
2. Czy każdy może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?
Niestety nie każdy. Istnieją przeciwskazania, które dyskwalifikują pacjenta do zabiegu. Oto niektóre z nich:
- wiek poniżej 20 roku życia,
- postępująca wada wzroku w ciągu ostatniego roku,
- zmiana siatkówkowe w przebiegu różnych schorzeń np cukrzycy
- ciąża i karmienie piersią
- wszczepiony rozrusznik serca
- przyjmowanie leków hormonalnych
3. Jakie są największe wady wzroku, które można korygować laserem?
Ogólnie przyjmuje się, że górną granicą wielkości wady bezpiecznej do skorygowania laserem jest -10,0 dioptrii dla krótkowzroczności, +6,0 dioptrii dla nadwzroczności i 5,0 dioptrii dla astygmatyzmu. Powyżej tych wartości lepszym rozwiązaniem są soczewki wewnątrzgałkowe, które wszczepia się na stałe do oka, uzyskując tym samym trwałą i stabilną korekcję tak dużych wad.
4. Czy laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym?
Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. Podczas zabiegu wada jest w większości przypadków całkowicie redukowana i nie powraca.
W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ze względu na różne czynniki, takie jak: praca przy komputerze, praca w nocy, urodzenie dziecka czy też samoistnie może pojawić się niewielka wada (w 1-3 proc. przypadków).
5. Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są zabiegami bardzo niskiego ryzyka. Jest to jednak zabieg operacyjny i trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze istnieje ryzyko powikłań. Powikłania występują w mniej niż 0,5% przypadków.
6. Czy można wykonać ten zabieg w ramach NFZ?
Niestety zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wada wzroku nie jest uznawana za chorobę i dlatego NFZ nie przewiduje funduszy ani na korekcję okularową, ani na tego typu zabiegi.
7. Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym kropelkowym i jest całkowicie bezbolesny. Ponadto pacjent dostaje doustne środki przeciwbólowe. Po zabiegu metodą SBK LASIK i LASIK bardzo rzadko odczuwany jest ból, który raczej opisywany jest jako dyskomfort lub uczucie ciała obcego pod powieką. W metodzie TransPRK oraz LASEK może pojawić się ból w pierwszych dwóch dobach i w tym czasie podaje się środki przeciwbólowe.
8. Czy podczas zabiegu można zoperować dwoje oczu?
Tak, oczywiście jest to możliwe, jednak ostateczną decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem w czasie badania kwalifikacyjnego.