Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H LECZENIE OTYŁOŚCI PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY PAKIETY ZDROWOTNE POMOC DORAŹNA

Zaćmy można się pozbyć!

Zaćma jest chorobą oczu, w której soczewka traci przezroczystość, staje się matowa, a w ostatnim stadium nie widać przez nią nic z wyjątkiem ostrego światła. Soczewka znajduje się wewnątrz gałki ocznej. Jest umiejscowiona za tęczówką, kolorowym elementem oka. Sprawna, skupia promienie świetlne na siatkówce, która przesyła powstały obraz do mózgu. Zaćma postępuje na skutek zmian w białkach soczewki, czego rezultatem jest jej zmętnienie, zmniejszające przepuszczalność dla światła. Mętnienie soczewki nie boli, ale początkowo niezauważalne, stale postępuje. W efekcie pacjent zaczyna odczuwać coraz bardziej zaawansowany dyskomfort przy widzeniu. Początek problemów mogą sygnalizować zaburzenia wzroku w ciemności, pojawienie się kolistej obwódki wokół źródeł światła. Przedmioty widziane z bliska lub daleka stają się wyblakłe i przymglone. Procesowi temu towarzyszą zaburzenia w ocenie odległości widzianych obrazów. Oko przestaje rejestrować niuanse kolorów i kształtów. W końcu chory ma wrażenie, że patrzy przez mleczne, zmętniałe szyby. Przy bardzo zaawansowanej postaci zaćmy rozróżnia tylko światło i ciemność. Wtedy jego źrenica z czarnej staje się szarobiała.

Lepsze od oryginału

Zaćma zwykle rozwija się w obu oczach, rzadko dotyczy tylko jednego. W pierwszych fazach katarakty, gdy zmiany są niewielkie, okulista zwykle przepisuje krople do oczu, które usprawniają nieprawidłową przemianę materii we wnętrzu soczewki (np. Catalin lub Quinax). Przy zaawansowanej zaćmie jedynym skutecznym leczeniem jest operacja. Polega ona usunięciu zmętniałej, nieprzezroczystej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej.


W naszym ośrodku wszczepiamy następujące rodzaje soczewek:

  • jednoogniskowe AcrySof® Natural oraz Clareon   po wszczepieniu których pacjent musi nosić do czytania okulary o mocy plus 3 dioptrie.

  • jednoogniskowe toryczne AcrySof® Toric do korekcji przedoperacyjnego rogówkowego astygmatyzmu

  • wieloogniskowe AcrySof® Panoptix i AcrySof® Panoptix TORIC®, które umożliwiają widzenie bliskie i dalekie bez okularów. Są to najnowocześniejsze  soczewki pseudoakomodacyjne, będące przełomem w chirurgii narządu wzroku. Można z nimi swobodnie czytać książkę, pracować przy komputerze, prowadzić samochód w dzień i nocą a także uprawiać sport (np. jazdę na rowerze, nartach czy surfing).

  • wieloogniskowe AcrySof® Vivity, które umożliwiają bardzo dobre widzenie do dali i do odległości pośrednich (np. do komputera), natomiast do bliży wskazana będzie niewielka korekcja okularowa. Są to również najnowocześniejsze soczewki pseudoakomodacyjne.

Zabiegowi wszczepienia soczewek pseudoakomodacyjnych mogą się poddać osoby zarówno z krótkowzrocznością, jak i nadwzrocznością, które

  • poza zaćmą nie cierpią na inne schorzenia wzroku, np. jaskrę, AMD, retinopatię cukrzycową.

Soczewki te służą do końca życia. Dodatkowo posiadają właściwości filtrujące światło zbliżone do naturalnych soczewek oka w wieku 25 lat. Chronią też narząd wzroku przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz szczególnie szkodliwym dla oka światłem niebieskim, które stanowi poważne zagrożenie dla komórek odbierających impulsy świetlne w siatkówce.

Chirurgia małego cięcia

Podczas zabiegu zwanego fakoemulsyfikacją lekarz wykonuje tylko 1–3 milimetrowe nacięcie w gałce ocznej. Operację przeprowadzamy ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Chirurg przy pomocy ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę i wypłukuje ją z oka. Następnie specjalnymi narzędziami wprowadza sztuczną. Zabieg ten nie wymaga założenia szwów. Trwa około 15–20 minut. Następnie okulista zakłada opatrunek, który zdejmuje następnego dnia. Przez kilka dni oko może być podrażnione. Zwykle wystarcza wtedy użycie kropli likwidujących stan zapalny. Okres rehabilitacji na ogół nie przekracza tygodnia. Po nim chory może wrócić do codziennych zajęć.

Wywiad z doktorem Piotrem Klikowiczem

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy o zaćmie i metodach jej leczenia z doktorem Piotrem Klikowiczem, koordynatorem Centrum Okulistyki Laserowej Szpitala Swissmed.


Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie