Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA REHABILITACJA LEKARZ RODZINNY CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H PAKIETY ZDROWOTNE SENIORZY GALERIA DO POBRANIA

Metody laserowej korekcji wzroku

Szczegółowy opis metod leczenia

1. LASIK (laser assisted in situ keratomileusis)

Nowoczesna metoda modelowania rogówki wiązką lasera, pozwalająca w bezpieczny i bezbolesny sposób pozbyć się wady wzroku. Jest obecnie najpopularniejszą metodą korekcji, która nie wymaga żadnych opatrunków i długiego czasu gojenia. Przygotowanie pola operacyjnego pod działanie lasera polega na utworzeniu płatka rogówki za pomocą mikrokeratomu. Przy użyciu mikrokeratomu Carriazo-Pendular płatek ma grubość 130 mikronów. Płatek na czas ablacji laserowej zostaje delikatnie odchylony, a po zakończeniu działania wiązki, jest odłożony na miejsce, tworząc naturalny opatrunek. Zabieg trwa zaledwie 25 min. na obydwoje oczu i pacjent już po kilku godzinach widzi ostro, szczególnie obiekty w dali. Po 24 godzinach może powrócić do codziennych zajęć. Czas gojenia, w zależności od indywidualnych tendencji organizmu, trwa około miesiąca. W tym czasie nie należy trzeć oczu, nie korzystać z basenu oraz sauny, używać okularów przeciwsłonecznych i nie przebywać w zadymionych czy zakurzonych pomieszczeniach. Krople z antybiotykiem stosuje się z reguły około 2 tygodnie, natomiast nawilżające 1-3 miesiące. Niekiedy podawane są krople sterydowe.  Po zabiegu należy szczególnie uważać, aby nie nastąpił uraz oka. Metoda LASIK nie jest polecana dla osób uprawiających sporty kontaktowe. Przeprowadzenie zabiegu tą metodą nie jest możliwe w przypadku cienkiej rogówki, wtedy polecana jest metoda LASEK lub Epi-LASIK.

2. SBK LASIK (sub-Bowmans's keratomileusis)

Najnowocześniejsza metoda, delikatniejsza odmiana metody LASIK z wytworzeniem cieńszego płatka. W tradycyjnej metodzie LASIK płatek ma grubość 130 mikronów do 180 mikronów. W SBK użycie specjalnej głowicy mikrokeratomu Carriazo-Pendularpozwala na utworzenie płatka rzędu 100 mikronów. Odseparowanie następuje tuż pod błoną Bowmana, co pozwala na znaczne oszczędzenie istoty właściwej rogówki i daje nieosiągalne do tej pory korzyści. Obecnie SBK jest najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową dla pacjenta odmianą metody LASIK. Powierzchnia istoty właściwej rogówki, zwana stromą, jest znacząco gładsza w obrazie mikroskopowym i lepiej zachowana po zabiegu SBK, niż po zastosowaniu innych metod. Przewagę swoją osiąga nawet nad metodą Intra-lase (Femto LASIK), gdzie do utworzenia płatka używa się lasera femdosekundowego. Tylko pozornie cięcie laserem, czyli bez użycia ostrza, wydaje się lepsze. Odłączenie wierzchniej warstwy rogówki od istoty właściwej następuje przez eksplozję tysięcy drobnych bąbelków gazu, co daje efekt podobny do zapięcia na rzep. Czas oddzielenia warstw rogówki w Intra-lase zajmuje minutę, natomiast odseparowanie płatka w SBK 2 sekundy.

Najistotniejszymi zaletami SBK jest bardzo szybki i bezbolesny okres regeneracji. Większość pacjentów widzi ostro już po kilku godzinach i nie skarży się na żadne dolegliwości. Znacznie zmniejsza się wrażliwość na światło oraz rzadsze są przypadki wystąpienia suchego oka w pierwszym okresie po operacji. Cienki płatek daje też szansę na pozbycie się wady wzroku osobom, które do tej pory nie mogły mieć laserowej korekcji ze względu na zbyt cienką rogówkę, czy dużą krótkowzroczność lub kombinację obu.

3. LASEK (laser subephithelial keratomileusis)

Metoda stosowana jest przeważnie w przypadku zbyt cienkiej rogówki u kandydata oraz wtedy, gdy inne metody są niewskazane z jakiegoś powodu. W metodzie LASEK aplikuje się roztwór alkoholu, który umożliwia zmiękczenie i odsunięcie na czas działania lasera, wierzchnią warstwę nabłonka rogówki. Następnie operator precyzyjnie repozycjonuje nabłonek i zakłada pacjentowi szkła kontaktowe jako opatrunek, które należy nosić w ciągu 4 - 7 dni. Po tym okresie, lekarz w czasie wizyty kontrolnej, usuwa soczewki. Sam zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu kropelkowym, dolegliwości bólowe mogą pojawić się kilka godzin po zabiegu i trwać do 3-5 dni. W tym czasie należy przyjmować środki przeciwbólowe, które otrzymają Państwo po zabiegu od obsługi. Leki przciwzapalne i antybiotyk w formie kropli do oczu przyjmuje się według zaleceń lekarza, zwykle do 14 dni. Krople nawilżające używa się około 1-2 miesięcy. Do codziennych zajęć można wrócić po 3-6 dniach, stosując się do wskazówek lekarza. Ostrość widzenia po LASEKu poprawia się stopniowo. Prawidłowe widzenie pojawia się zwykle po około 2-4 tygodniach.

4. TransPRK (Trans-epithelial photorefractive keratectomy)

Unikatowa procedura opracowana przez firmę Schwind eye-tech-solutions polegająca na laserowym usunięciu nabłonka rogówki poprzedzającym modelowanie jej istoty właściwej. Najistotniejszą zaletą tej metody jest brak konieczności dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. Profil ablacji jest tak dobrany by uwzględnić różną grubość nabłonka w zależności od odległości od jej centrum. Nabłonek jest usuwany na mniejszym obszarze w porównaniu do innych metod powierzchownych przez co proces gojenia jest szybszy. Podsumowując w procedurze TransPRK operujemy oko wyłącznie światłem!

Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie