Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

Laserowa korekcja wzroku

Szczegółowy opis kwalifikacji i metod leczenia

1. Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Odpowiednia kwalifikacja do zabiegu laserowej kolekcji wzroku jest głównym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie i pooperacyjnej satysfakcji pacjenta.

Szczególny nacisk kładziemy na dokładnie zebrany wywiad. Indywidualnie określamy oczekiwania i możliwości poprawy widzenia każdej osoby. Jej zawód, wiek, schorzenia ogólne i dotyczące narządu wzroku o ile występowały w przeszłości.

W trakcie badania okulistycznego oceniamy między innymi:

  • ostrość wzroku w dal i do bliży z korekcją okularową jak i bez niej
  • wysokość ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • stan aparatu ochronnego oka tj. powiek i dróg łzowych
  • odcinek przedni gałki ocznej tj. spojówkę, rogówkę, soczewkę,
  • dno oka w części centralnej zwanej plamką, jak i po rozszerzeniu źrenic, w części obwodowej
  • grubości rogówki. Do oceny tego kluczowego dla bezpieczeństwa zabiegu parametru stosujemy Optyczną Kocherentną Tomografię wysokiej rozdzielczości.
  • topografię rogówki, Inaczej mapa rogówki. Komputerowy model rogówki indywidualny dla każdego pacjenta. Pozwala określić jej kształt i moc optyczną. Dodatkowo urządzenie ktorym dysponujemy czyli Corneal Wavefront Analyzer pozwala dokonać pomiaru bardzo subtelnych nieregularnosci układu optycznego oka tzw. aberracji wyższego rzędu. Zapewnia to bardzo wysoką dokładność zabiegu.
  • biometrię czyli USG oka w projekcji A. Badanie to wykonujemy głównie u pacjentów kwalifikowanych do zabiegu usunięcia zacmy a także w dużych wadach wzroku celem określenia ewentualnej progresji np w wysokiej krótkowzrocznosci.
  • badanie OCT inaczej koherentna tomografia dna oka służy do badania przekroju warstw siatkówki. Wykorzystuje się je do wczesnej diagnostyki schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce czy nowotwory oka. Badanie to pozwala również monitorować wyniki leczenia tych chorób. Badanie jest bezdotykowe i bezbolesne

Zebrane wyniki są omawiane wspólnie z pacjentem i decydują o wyborze metody zabiegu.

2. SBK LASIK (sub-Bowmans's keratomileusis)

Najnowocześniejsza metoda, delikatniejsza odmiana metody LASIK z wytworzeniem cieńszego płatka. W tradycyjnej metodzie LASIK płatek ma grubość 130 mikronów do 180 mikronów. W SBK użycie specjalnej głowicy mikrokeratomu Carriazo-Pendularpozwala na utworzenie płatka rzędu 100 mikronów. Odseparowanie następuje tuż pod błoną Bowmana, co pozwala na znaczne oszczędzenie istoty właściwej rogówki i daje nieosiągalne do tej pory korzyści. Obecnie SBK jest najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową dla pacjenta odmianą metody LASIK. Powierzchnia istoty właściwej rogówki, zwana stromą, jest znacząco gładsza w obrazie mikroskopowym i lepiej zachowana po zabiegu SBK, niż po zastosowaniu innych metod. Przewagę swoją osiąga nawet nad metodą Intra-lase (Femto LASIK), gdzie do utworzenia płatka używa się lasera femdosekundowego. Tylko pozornie cięcie laserem, czyli bez użycia ostrza, wydaje się lepsze. Odłączenie wierzchniej warstwy rogówki od istoty właściwej następuje przez eksplozję tysięcy drobnych bąbelków gazu, co daje efekt podobny do zapięcia na rzep. Czas oddzielenia warstw rogówki w Intra-lase zajmuje minutę, natomiast odseparowanie płatka w SBK 2 sekundy.

Najistotniejszymi zaletami SBK jest bardzo szybki i bezbolesny okres regeneracji. Większość pacjentów widzi ostro już po kilku godzinach i nie skarży się na żadne dolegliwości. Znacznie zmniejsza się wrażliwość na światło oraz rzadsze są przypadki wystąpienia suchego oka w pierwszym okresie po operacji. Cienki płatek daje też szansę na pozbycie się wady wzroku osobom, które do tej pory nie mogły mieć laserowej korekcji ze względu na zbyt cienką rogówkę, czy dużą krótkowzroczność lub kombinację obu.

3. TransPRK (Trans-epithelial photorefractive keratectomy)

Unikatowa procedura opracowana przez firmę Schwind eye-tech-solutions polegająca na laserowym usunięciu nabłonka rogówki poprzedzającym modelowanie jej istoty właściwej. Najistotniejszą zaletą tej metody jest brak konieczności dotykania oka jakimkolwiek narzędziem. Profil ablacji jest tak dobrany by uwzględnić różną grubość nabłonka w zależności od odległości od jej centrum. Nabłonek jest usuwany na mniejszym obszarze w porównaniu do innych metod powierzchownych przez co proces gojenia jest szybszy. Podsumowując w procedurze TransPRK operujemy oko wyłącznie światłem!

4. Wywiad z doktorem Piotrem Klikowiczem

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy o laserowej korekcji wzroku z doktorem Piotrem Klikowiczem, koordynatorem Centrum Okulistyki Laserowej Swissmed.



Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie