Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE SZPITAL PRZYCHODNIA PRZEPUKLINY OKULISTYKA CENNIK
POŁOŻNICTWO GINEKOLOGIA 24H SENIORZY PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY GALERIA BEZPIECZNY SZPITAL

Poradnia Leczenia Otyłości

Chirurgiczne i niechirurgiczne metody leczenia otyłości.

Tyle już razy próbowałeś schudnąć, lecz bezskutecznie. Chcesz wyglądać jak większość ludzi, których znasz: ani za szczupło, ani za grubo. Chcesz ubierać się w to, co lubisz i w czym czujesz się dobrze. Źle się czujesz z tym, że inni patrzą się na ciebie i oceniają cię z powodu twojej wagi. Czujesz się samotny i wyobcowany. Większość otyłych ludzi żyje krócej z powodu schorzeń towarzyszących otyłości, m.in. chorób serca, niewydolności krążenia, cukrzycy, nadciśnienia czy chorób stawów. Jeżeli liczne diety i terapie okazały się bezużyteczne, przełamanie tego zaklętego kręgu może wydawać ci się niemożliwe. Teraz jednak pojawiły się małoinwazyjne metody chirurgiczne pozwalające na kontrolowaną, nieszkodliwą dla zdrowia utratę wagi.

Przed konsultacją prosimy o wypełnienie poniższej ankiety, wydrukowanie i dostarczenie na pierwszą wizytę

Kwestionariusz kwalifikacji do zabiegu operacyjnego (format .doc)

Kwestionariusz kwalifikacji do zabiegu operacyjnego  (format .pdf)

1. Poradnia leczenia otyłości Swissmed

Oferta Poradni skierowana jest do osób, które chcą walczyć z nadwagą za pomocą racjonalnych, medycznych metod. Ponieważ bezpieczne odchudzanie wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny w Poradni Leczenia Otyłości w Swissmed stworzono interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą:

 • dietetyk
 • gastroenterolog
 • endokrynolog
 • chirurg
 • psycholog

Każdy pacjent, który decyduje się na udział w programie odchudzania najpierw trafia do lekarza internisty. W pierwszej fazie programu dokonuje się pomiarów masy ciała i ocenia stan zdrowia pacjenta. Wykonywane są badania diagnostyczne – EKG, pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru, lipidogram czyli badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, oznaczenie hormonów tarczycy.

Podczas wizyty pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące diety i zmiany stylu życia. Kolejne wizyty odbywają się co 3-4 tygodnie i podczas nich lekarz może zweryfikować czy pacjent stosuje się do zaleceń internisty-dietetyka. Jednocześnie odchudzający się jest konsultowany przez endokrynologa i psychologa. W sytuacjach znacznej otyłości, której dodatkowo towarzyszą choroby przewlekłe np. nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia operacyjnego.

Wskazania do operacyjnego leczenia otyłości patologicznej:

 • BMI powyżej 40 kg/m2
 • BMI powyżej 35 kg/m2 przy współistnieniu chorób wtórnych do otyłości, tzn. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zespołu bezdechu nocnego, zmian zwyrodnieniowych stawów lub wskazań społecznych.

Przeciwwskazania do leczenia operacyjnego:

 • wiek poniżej 18 i powyżej 70 roku życia
 • choroby endokrynologiczne stanowiące podłoże dla otyłości
 • wrodzone lub nabyte anomalie przewodu pokarmowego (zaniki lub zwężenia)
 • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków
 • choroby psychiczne (z wyłączeniem depresji, która wymaga wyleczenia przed rozpoczęciem terapii przygotowawczej) i upośledzenie umysłowe, przewidywany brak współpracy ze strony chorego.

Leczenie endoskopowe i operacyjne w Swissmed Centrum Zdrowia

Każdy pacjent z problemem otyłości wymaga indywidualnego podejścia. Nasz wielodyscyplinarny zespół, w którego skład wchodzą: psycholog, dietetyk, gastroenterolog, chirurg i anestezjolog, pomaga pacjentowi dokonać pacjentowi wyboru najodpowiedniejszej dla niego metody, analizując dokładnie każdy przypadek.

Komfort i bezpieczeństwo naszych pacjentów są dla nas celem nadrzędnym, dlatego podczas konsultacji z chirurgiem omówione zostaną wszystkie szczegóły, w tym zalety i wady poszczególnych metod.

Telefon do Poradni: 58 524 15 40, 58 524 15 00

Kwalifikacje do leczenia chirurgicznego przeprowadzają:

Przed konsultacją prosimy o wypełnienie poniższej ankiety, wydrukowanie i dostarczenie na pierwszą wizytę albo o wysłanie formularza na jeden z powyższych adresów email.

Kwestionariusz kwalifikacji do zabiegu operacyjnego (format .doc)

Kwestionariusz kwalifikacji do zabiegu operacyjnego  (format .pdf)2. Niechirurgiczne metody leczenia

Endoskopowe leczenie otyłości metodą balonu żołądkowego

 • rejestracja: 58 524 15 40

Otyłość jest nie tylko chorobą samą w sobie, ale także stanowi przyczynę wielu innych schorzeń:

 • cukrzycy
 • nadciśnienia tętniczego
 • choroby niedokrwiennej serca
 • udarów
 • nowotworów złośliwych
 • zmian zwyrodnieniowych w układzie kostno-stawowym
 • i wielu innych

Wskaźnik masy ciała BMI (body mass index) - umożliwia ocenę stopnia otyłości.

BMI = masa ciała / wzrost do kwadratu ([kg] / [m^2])

Stan odżywieniaBMI
Niedożywienie< 18,5
Norma18,5-24,9
Nadwaga25,0-29,9
Otyłość> 30
I klasa30-34,9
II klasa35-39,9
III klasa> 40

Czym jest balon żołądkowy?

To nowa metoda odchudzenia przeznaczona szczególnie dla osób ze współczynnikiem nadwagi BMI powyżej 30. Wprowadzony przy pomocy endoskopu, wypełniony płynem fizjologicznym balonik zapewnia uczycie sytości i pełności żołądka, zmniejszając łaknienie i uczucie głodu. W ten sposób pomaga wyuczyć organizm nowych nawyków żywieniowych. Jak przeprowadzany jest zabieg założenia balonu?

 • Osoba, która ma mieć założony balon powinna mieć wykonaną wcześniej gastroskopię oraz odbyć wizytę u gastroenterologa, który zdecyduje czy nie ma przeciwwskazań do tego typu zabiegu.
 • Na czas wykonania zabiegu pacjent jest przyjmowany do szpitala.
 • Pobyt w szpitalu wynosi dobę i ma na celu pomóc choremu w przyzwyczajeniu się do nowych warunków, a także przygotowanie dla pacjenta diety wspomagającej odchudzanie.
 • Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu prowadzonym przez zespół anestezjologiczny, w pracowni endoskopowej na bloku operacyjnym.
 • Po opuszczeniu szpitala pacjent powinien zgłaszać się na wyznaczone kontrole.Balon jest zakładany na okres 6 miesięcy , a następnie musi zostać usunięty.

3. Chirurgiczne metody leczenia

Mankietowa resekcja żołądka (LSG)

Zmniejszenie rozmiaru żołądka do około 30% pojemności powoduje ograniczoną zdolność przyjmowania pokarmu. Pacjenci czują się syci po zjedzeniu bardzo małej ilości jedzenia, ponieważ pozostałą objętość żołądka łatwo jest wypełnić. Przeciętnie pobyt w szpitalu po operacji trwa 4 dni.

Mankietowa resekcja żołądka jest operacją, w której chirurgicznie usuwa się lewą stronę żołądka przy pomocy staplerów. W efekcie uzyskuje się nowy żołądek, który wielkością i kształtem przypomina banana. Jako że operacja ta nie wymaga zespoleń, jest prostszym zabiegiem niż ominięcie żołądkowe. W przeciwieństwie do założenia opaski żołądkowej, rękawowa resekcja żołądka nie wymaga założenia sztucznego elementu w jamie brzusznej.

 • pacjent z BMI 35-50
 • silna motywacja (zgoda na kryteria żywieniowe i psychologiczne)
 • niejedzący słodyczy
 • nieobjadający się
 • niejedzący pod wpływem stresu
 • zgoda na opiekę poszpitalną
 • zgoda na umieszczenie implantu w ciele
 • brak zgagi
 • brak źle kontrolowanej cukrzycy typu 2
PlusyMinusy
mało powikłańskuteczność – utrata 33-55 % nadwagi
nie wymaga zespoleńmało wiadomo o ewentualnych długoterminowych wynikach LSG
jest technicznie prostszą operacją niż ominięcie żołądkowepo pewnym czasie możliwe jest rozszerzenie „zbiorniczka” żołądkowego, prowadzące do drugiej operacji
może być stosowana jako pierwszy etap dwuetapowej operacji (patrz niżej)zabieg wymaga nacinania i zszywania żołądka, w związku z czym mogą wystąpić przecieki i inne powikłania związane ze zszywaniem
operacja usuwa część żołądka wytwarzającą hormon grelinę pobudzającą łaknieniewymaga bardziej rygorystycznej diety niż ominięcie żołądkowe
nie występuje zespół poresekcyjny w LSGkalorie z pokarmów takich jak lody, koktajle mleczne itp., mogą być wchłaniane i spowolnić utratę wagi
minimalizuje ryzyko wrzodów żołądkaoperacja jest nieodwracalna, gdyż usuwa się część żołądka
nie jest wymagany żaden implantdługoterminowe wyniki są obecnie nieznane

 

Mechanizm utraty wagi

Zmniejszenie żołądka do około 30% objętości prowadzi do ograniczonej zdolności przyjmowania pokarmu. Pacjenci czują się najedzeni po bardzo małej ilości pokarmu, ponieważ ich mały żołądek został już całkowicie wypełniony.

Zachowanie zastawki odźwiernika

Kolejnym bardzo ważnym faktem jest to, że zachowany zostaje odźwiernik, zastawka regulująca opróżnianie żołądka. Działa on jak „naturalna opaska żołądkowa” i umożliwia pokarmowi pozostanie przez pewien czas w żołądku, wywołując uczucie sytości, podczas gdy pokarm wolno wypływa z żołądka. W połączeniu z faktem, że nie ma ingerencji w jelita, oznacza to również, że zespół poposiłkowy i wrzody nie stanowią problemu. Zachowany jest normalny mechanizm odczuwania sytości.

Operacja

Operację wykonuje się przy pomocy 5 jednocentymetrowych nacięć i trwa ona około godziny. Ten typ operacji określa się jako „operacja przez dziurkę od klucza” lub operacja laparoskopowa. Poddanie się laparoskopowej mankietowej resekcji żołądka oznacza 2-4 dniowy pobyt w szpitalu. W większości przypadków w około dwa tygodnie po operacji można wrócić do pracy. Jeżeli istnieje możliwość wykonywania lżejszych zadań w pracy, niektórzy pacjenci mogą wrócić do pracy wcześniej niż po dwóch tygodniach.

4. Relacje pacjentów

Każdy doświadcza swoją nadwagę w właściwy dla siebie sposób. Osobiste przyczyny, które doprowadziły do otyłości, są często różne, ale występuje też wiele podobieństw.

W zamieszczonych tu relacjach pacjentów możesz odkryć rzeczy, które dotyczą również ciebie.

1. Relacja pacjentki po laparoskopowym zabiegu bariatrycznym

Utrata wagi: 45 kg w niecałe 2 lata

Lato

Och, jakże nie cierpiałam lata. Za gorąco, za wilgotno, życie obracało się wokół talku, kremów i szukania odrobiny cienia. Jak wybrać coś, co chłodziłoby mnie choć trochę, a jednocześnie nie kleiłoby się do każdego skrawka mojego otyłego ciała. Ile razy dziennie gruba osoba może brać prysznic – cóż, o wiele więcej niż wydaje wam się możliwe. Jaka odległość jest za duża do pokonania pieszo dla grubej kobiety w gorący letni dzień? Cóż, dla mnie „każda odległość” była zbyt duża. Jak wytłumaczyć komuś szczupłemu, że bolą cię nogi tam, gdzie ocierają się o siebie? Jak wytłumaczyć komuś, kto jest szczupły, że masz otarcia pod piersiami? To inny świat i dla wielu stan, który byłby raczej dokuczliwy.

Zima

Grube dzianiny – absolutnie nie dla mnie. Już byłam jak beczka i ubranie się w jeszcze więcej warstw na pewno utrudniłoby mi ruchy – więc nosiłam cienkie warstwy. Nogi mi marzły, bo grube spodnie też krępowały mi ruchy.

Latanie

Kiedy już potrąciłam prawie każdego przeciskając się przez przejście, a potem usiłowałam wydobyć wszystkie rzeczy potrzebne na czas lotu, miałam nadzieję i modliłam się, że nie będę już musiała wstawać i robić więcej zamieszania. „Znowu ta grubaska”. „Proszę o przedłużenie pasów bezpieczeństwa” – co za wstyd. Wszyscy inni mogli opuścić przed sobą stolik, żeby postawić kubek, tylko nie ja, nijak się nie mieścił.

Toalety w samolocie – na szczęście mieściłam się w nich, lecz starałam się pić bardzo mało, żeby nie musieć wstawać i znowu przechodzić środkiem.

Długotrwałe loty – myślę, że byłam nawet bardziej zagrożona zakrzepicą żył głębokich.

Podróże samochodem

Próbowałam dotrzeć jak najbliżej do miejsca przeznaczenia – w przeciwnym razie musiałabym iść, a to byłaby dla mnie katastrofa.

Nie pamiętam, kiedy zaczęło mi sprawiać trudność wrzucenie wstecznego biegu i na pewno musiałam siedzieć znacznie bliżej kierownicy, żeby stopami dosięgać pedałów.

Życie codzienne

Nie pamiętam, od kiedy nie mogłam już podrapać się po plecach. Nie pamiętam, kiedy zaczęły boleć mnie ramiona od dźwigania górnej połowy mojego ciała, a od obciążenia i pasków stanika zaczęły tworzyć się wgłębienia. Nie pamiętam, kiedy zaczęły boleć mnie plecy od zbyt długiego stania lub prasowania w pozycji stojącej. Wszystkie te rzeczy i wiele, wiele innych po prostu stało się normą w moim życiu.

Nie pamiętam, żeby ktoś otwierał mi drzwi, oferował pomoc przy dźwiganiu zakupów lub niesieniu dodatkowego bagażu. Ludzie wydawali się widzieć we mnie kogoś „tępego

2. Relacja pacjentki po endoskopowym wprowadzeniu balonu do żołądka

Spadek wagi: 27 kg w 6 miesięcy

Niektórzy z początku mnie nawet nie poznają

„Przez całe życie miałam problemy w wagą. Raz udało mi się stracić 19 kg. Byłam z siebie bardzo dumna, lecz teraz, kilka lat później, ważę prawie 108 kg. To, co wtedy straciłam, odzyskałam w dwójnasób. Program BIB był odpowiedzią na mój problem z wagą. Moje życie uległo zmianie. Mogę chodzić na zakupy i kupować normalne ubrania. Nie muszę już zaopatrywać się w specjalnym sklepie. To cudowne! Wszyscy obsypują mnie komplementami. Niektórzy z początku mnie nawet nie poznają!”

3. Relacja pacjenta po laparoskopowej resekcji mankietowej żołądka

Spadek wagi: 50 kg w niecałe 2 lata

Znowu chodzę

Zdecydowałem się na mankietową resekcję żołądka.. Miałem szczęście, że nie było absolutnie żadnych powikłań i straciłem 50 kg w dwa lata. Moje zdrowie stało się rewelacyjne, pozbyłem się cukrzycy, nadciśnienia i co dla mnie najważniejsze, mogę znowu chodzić. Uważam, że bez programu kontrolnego i pomocy ludzi, którzy przychodzą na spotkania, nie odniósłbym takiego sukcesu.

Nigdy nie byłem w lepszej kondycji

Decyzja o poddaniu się operacyjnemu leczeniu otyłości była jedną z najtrudniejszych decyzji, które kiedykolwiek rozważałem. Była to też najlepsza decyzja, jaką w ogóle mogłem podjąć. Sprawdziłem kilku lekarzy i różne możliwości zabiegów chirurgicznych. Przed operacją nie miałem żadnej samodyscypliny jeśli chodzi o jedzenie i ćwiczenia. Po 20 miesiącach mam naprawdę najlepsza kondycję w swoim życiu. Operacyjne leczenie otyłości było metodą, której szukałem od lat. Jedzenie już nade mną nie panuje. Uwielbiam ćwiczyć i prowadzę niesłychanie aktywne życie. Moja żona i dzieci nie mogą uwierzyć w te zmiany. Operacja nie tylko mi pomogła, ale też uczyniła moją rodzinę zdrowszą dzięki zmianom w moim zachowaniu. Operacja wyłączenia żołądkowego nie tylko uratowała mi życie, ale podarowała mi lepsze.

5. Twoje nowe życie

Nowy sposób jedzenia

Ze względu na to, że wszystkie opisane zabiegi znacznie zmniejszają pojemność żołądka, będziesz szybko czuć się najedzony. Uczucia sytości nie należy mylić z zadowoleniem. Na początku najprawdopodobniej będziesz mieć ochotę jeść dalej. Lecz nie taki jest cel. Dlatego ważne jest, żebyś w pierwszych tygodniach nauczył się rozpoznawać odczucie sytości i natychmiast przestać jeść.

Pierwsze tygodnie po operacji

Posiłki zalecane w pierwszych tygodniach po operacji składają się wyłącznie z miękkich i zmiksowanych pokarmów. Ma to zapobiec zsunięciu się opaski żołądkowej, która wciąż jest luźno zamocowana wokół żołądka. Jeśli opaska zsunie się, konieczne może być przeprowadzenie kolejnej operacji. W przypadku pozostałych zabiegów, zmiksowane pokarmy są zalecane w celu stopniowego przyzwyczajenia się do „nowego” żołądka.

Po wstępnej diecie stopniowo wraca się do jedzenia normalnych pokarmów, lecz nie w ilościach, które zwykło się zjadać przed operacją! Nie jest zatem konieczne jedzenie płynnych pokarmów. Wybieraj pokarmy stałe o miękkiej konsystencji. Nie jedz cukru i ogranicz tłuste pokarmy do minimum.

Urozmaicone, wysokiej jakości pokarmy

Ważne jest wybieranie różnorodnych, wysokiej jakości pokarmów, aby uniknąć niedoboru składników odżywczych, witamin i minerałów. Powinno się jeść trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację. Ponadto można zjeść dwie zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami. Twój dietetyk w ośrodku leczenia otyłości chętnie pomoże co przygotować plan diety dla ciebie.

Wskazówki pomocne przy zmianie przyzwyczajeń przy stole

 • Siadaj przy stole w spokojnej, relaksującej pozycji i ciesz się posiłkiem.
 • Daj sobie wystarczająco czasu na jedzenie. Nie oglądaj telewizji w czasie posiłku i nie spaceruj.
 • Jedz spokojnie, unikaj stresu i nieprzyjemnych rozmów przy stole.
 • Wybieraj mały talerz, na przykład talerz śniadaniowy.
 • Starannie przeżuwaj (jeśli masz problemy z zębami, wylecz je).
 • Zawsze bierz bardzo małe kęsy. Używaj łyżeczki lub sztućców dziecięcych!
 • Nie pij nic podczas lub niedługo po posiłku, ponieważ zbyt szybko poczujesz się syty. Pij między posiłkami; pij wolno i małymi łykami. Nie pij szybciej niż pół godziny przed posiłkiem. Odczekaj około pół godziny po posiłku zanim cokolwiek wypijesz.
 • Nie pij napojów gazowanych i najlepiej unikaj wszelkich napojów alkoholowych.
 • Przestań jeść, gdy poczujesz się syty.
 • Jedzenie lub picie większych ilości spowoduje nudności, wymioty i może nawet wywołać ból.

Aktywność fizyczna

Ważne jest nie tylko dostosowanie swoich zwyczajów żywieniowych, lecz także utrzymywanie odpowiedniej aktywności fizycznej. Kalorie, które przyjmujesz, lecz które nie zostaną zużyte, będą zmagazynowane w postaci tłuszczu. Aby schudnąć, ciało musi zatem spalić więcej kalorii niż przyjęło wraz z jedzeniem. Jest to możliwe tylko dzięki ćwiczeniom fizycznym.

Pływanie, trening fitness, spacery ...

Pływanie jest dobrą formą ćwiczeń, ponieważ w wodzie nie ważysz prawie nic. Trening fitness, spacery i jogging są również dobrymi formami ruchu. Wszystkie te formy aktywności są przyjemniejsze, gdy uprawia się je z drugą osobą. Działa to inspirująco.

Małe zmiany czynią dużą różnicę

Zadbaj o to, żeby ćwiczyć co najmniej 30 minut dziennie. Wybierz takie aktywności, które sprawiają ci przyjemność. Możesz też schudnąć wprowadzając więcej ruchu do codziennego życia. Na przykład wchodź po schodach zamiast jechać windą i, jeśli to możliwe, chodź piechotą na spotkania i do sklepów. Albo zaparkuj samochód odrobinę dalej od supermarketu niż zwykle. Możesz też pomyśleć o kupnie psa! Małe zmiany czynią dużą różnicę. Bądź pomysłowy!

Codzienne zajęcia

Uprawianie sportów i aktywność fizyczna w końcu staną się zaakceptowaną i stała częścią twojego życia. To jest zdrowe i pomoże ci utrzymać nową wagę. Twoje szanse na sukces będą większe i łatwiej ci będzie go osiągnąć, jeżeli poszukasz pomocy, na przykład fizjoterapeuty.

Informacja

Zapoznaj się z ważnnymi dokumentami do pobrania dla pacjentów szpitala:
Dokumenty do pobrania

Formularz kontaktowy

Ładowanie