Nowoczesne chirurgiczne i niechirurgiczne metody leczenia choroby żylakowej
Polega na podawaniu leków poprawiających napięcie ściany żylnej oraz przeciwdziałające skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojowi limfatycznemu, zawsze towarzyszących patologii żylnej. W wielu przypadkach zachodzi konieczność stosowania leków przeciwzakrzepowych.
Ucisk powoduje zmniejszenie średnicy naczynia żylnego i przepuszczalności włośniczkowej ułatwia powrót żylny. Przeciwdziałając obrzękowi oraz zastojowi limfatycznemu działanie swoje kieruje na główne, zgłaszane przez chorych dolegliwości. Zastosowanie znajdują tu zarówno elastyczne jak i nieelastyczne bandaże oraz różne rodzaje pończoch i rajstop uciskowych.
Likwidacja żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających, co ma wywoływać jego zarośnięcie. Często jej wyniki są wyłącznie kosmetyczne i czasowe, jeżeli chory nie został prawidłowo zdiagnozowany. Stosowanie skleroterapii ( obliteracji naczyń ) jest właściwym leczeniem pajączków i drobnych żylaków ( venule ). Większe żylaki wymagają zastosowania dodatkowych urządzeń - USG Doppler lub flebografii w trakcie wykonywania zabiegu skleroterapii. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka powikłań w trakcie zamykania większych naczyń. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie bez znieczulenia i jest prawie całkowicie niebolesny. W miejscu podania środka obliterującego pojawia się zaczerwienienie, które znika po parunastu godzinach. Przy większych żylakach pojawia się nieznaczny odczyn zapalny i drobne przebarwienie, które ustępuje po kilkunastu dniach. Po zabiegu chorzy muszą parę minut pospacerować, a następnie mogą powrócić do codziennych czynności. Jedynie po zabiegu wymagane jest stosowanie specjalnych bandaży lub pończoch uciskowych, które można nabyć na miejscu.
Wykonujemy pełny zakres chirurgii żylnej. Chorzy operowani są po konsultacji z chirurgiem naczyniowym w dniu przyjęcia. Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie według wskazań, pozwalające na bezbólowy przebieg operacji i pooperacyjny. Wypis chorych jest w dniu operacji lub w dniu następnym. Kontrola i usunięcie szwów ustalane jest w momencie wypisu. Szwy usuwamy w naszym ambulatorium.