Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niezamierzone oddawanie moczu podczas aktywności lub wysiłku, takiego jak kaszel, śmiech lub ćwiczenia. Jest ono spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest częstym schorzeniem, dotykającym 1 na 3 kobiety. Stan ten może mieć znaczący wpływ na życie codzienne, wpływając na zwykłe czynności, relacje międzyludzkie i samopoczucie emocjonalne.
Może wystąpić na każdym etapie życia, a zmiany w miednicy spowodowane porodem, operacje w obrębie miednicy i starzenie zwiększają ryzyko nietrzymania moczu.
Niezależnie od regionu świata problem dotyczy aż 10 do 15 % osób. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet. Aż 30% wszystkich kobiet niezależnie od wieku zgłasza nietrzymanie moczu. Oznacza to że w Polsce cierpi około 5 milionów kobiet. To więcej niż chorujących na nadciśnienie, cukrzycę czy zaburzenia depresyjne.
Częstość występowania nietrzymania moczu wzrasta wraz z wiekiem pacjentek. Kobiety poniżej 30 roku życia tylko w około 5% zgłaszają objawy nietrzymania moczu. Ten próg u mężczyzn przekroczony zostaje dopiero po 50 roku życia. Po siedemdziesiątce jest już ich 50% zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Czynniki ryzyka u kobiet to ciąża i poród drogami natury- to ryzyko dotyczy głównie młodych kobiet. Przebycie menopauzy nie zwiększa jednak znacząco tego ryzyka, tak samo jak usunięcie macicy. Ważnym czynnikiem są także choroby współistniejące jak cukrzyca i nadwaga. Przeciwnie palenie tytoniu, „niezdrowa” dieta czy wysiłek fizyczny nie mają wpływu na nietrzymanie moczu.
Przebycie porodu drogami natury zwiększa ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Stwierdzono nawet że im większa liczba odbytych porodów tym większe ryzyko. Cięcie cesarskie wcale nie jest panaceum na tą przypadłość. Owszem, znacznie mniej jest przypadków obniżenia narządu płciowego, mniej jest pacjentek po cięciu cesarskim z nietrzymaniem moczu ale to nie złoty środek.
Wraz z wiekiem i malejącą ilością kolagenu nasilają się objawy nietrzymania moczu. Nie stwierdzono jednak zależności rodzinnej w tym względzie. To znaczy że jeśli matka miała, to córka nie musi mieć nietrzymania moczu. Co ciekawe obserwacja bliźniąt jednojajowych prowadzących odmienny tryb życia potwierdza że najważniejszy jest wpływ czynników zewnętrznych.
<a href="https://youtu.be/gz2GM4G_JNk ">